Deweloper ukończył budowę? Czy od razu mogę się wprowadzić Co dzieje się dalej? Jak przebiega cały proces? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

KROK PO KROKU

Kupili Państwo mieszkanie w nowej inwestycji na rynku pierwotnym. Prace dewelopera zmierzają do końca. Sprawdź, co dzieje się dalej.

 1. UKOŃCZENIE BUDOWY
  Pierwszym z etapów jest oczywiście ukończenie budowy wg. założonych standardów, które otrzymali Państwo przy podpisaniu umowy. Deweloper jest zobligowany do dokonania wpisu w dzienniku budowy i również zawiadamia o tym fakcie nabywców.
 2. POZWOLENIE NA UŻYTKOWANIE
  W przypadku każdej inwestycji, która wymagała pozwolenia na budowę wymaga się również uzyskanie zgody na użytkowanie. Taką decyzję podejmuje inspektor nadzoru budowlanego. Poinformowana jest również Straż Pożarna oraz Inspekcja Sanitarna.
 3. ODBIORY PRZEZ KLIENTÓW
  Po otrzymaniu pozytywnej decyzji na użytkowanie deweloper zaprosi Państwa na odbiór techniczny mieszkania lub domu. W tym miejscu warto skorzystać z usług specjalisty od odbiorów technicznych, który pomoże Państwu stwierdzić, czy dane mieszkanie lub dom posiada wady techniczne. W przypadku braku wad u większości deweloperów odbierzemy podczas odbioru otrzymamy również klucze do naszego mieszkania. Od tego momentu deweloper nie będzie mógł wchodzić na teren naszego mieszkania.
 4. CO JEŚLI SĄ WADY TECHNICZNE?
  Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do naszych uwag i 45 dni na ich wykonanie. Podczas kolejnego odbioru najczęściej jest już wszystko poprawnie wykonane.
 5. AKT PRZENIESIENIA PRAW WŁASNOŚCI
  Nastepnie, należy po raz kolejny odwiedzić notariusza (pierwsza wizyta przy umowie deweloperskiej). Koszty aktu przeniesienia praw własności ponosi w tym przyapdku tylko nabywca. Notariusz pomaga zgłosić nam nieruchomość w odpowiednich organach. Do  Urzędu Skarbowego zgłaszamy się, aby urząd wiedział, że stajemy się płatnikami podatku od nieruchomości. Do Sądu musimy złożyć wnioski o ustanowienie Księgi Wieczystej oraz ewentualnie wpisać bank w IV rozdziale. Do momentu wpisu banku do księgi wieczystej od  uruchomienia kredytu musimy płacić ubezpieczenie pomostowe.

KILKA PRAKTYCZNYCH ODPOWIEDZI

 • Kiedy należy wpłacić całe 100% ceny podanej przez dewelopera?
  Najczęściej przy zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie należy wpłacić 100%. Najlepiej zawsze sprawdzić ten termin w harmonogramie płatności.
 • Kiedy realnie może wchodzić ekipa budowlana?
  W praktyce – w momencie odbioru kluczy do mieszkania. Prawnie – dokładnie reguluje to umowa deweloperska. Najczęsciej po odbiorze kluczy.
 • Co należy mieć do odbioru technicznego i ile on kosztuje?
  Odbiór techniczny kosztuje około 600 złotych. W celu umówienia się należy dostarczyć nam wcześniej standard wykończenia oraz plan mieszkania. Więcej o odbiorach technicznych dowiesz się tutaj: https://wymarzonykwadrat.pl/odbiory-techniczne/

pośrednik nieruchomości Michał Lisicki

Masz pytania? – Chętnie pomogę

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

 

Budowa zakończona – Co dalej?

Dodaj komentarz