Poszukujesz nowego wyzwania?  A może od jakiegoś czasu myślisz nad karierą zawodową w nieruchomościach? W dzisiejszym wpisie odpowiemy, jak najlepiej zacząć swoją przygodę.

Już kilka lat temu zdecydowaliśmy się na stworzenie marki Wymarzony Kwadrat i rozpoczęcie naszej działaności w nieruchomościach. Przez te kilka lat nabraliśmy wiele doświadczenia, aby dzisiaj móc podzielić się naszą wiedzą. Początki bywają trudne ale najważniejsze to mieć plan działania.

Jak stworzyć swój plan działania w nieruchomościach?

Stworzenie strategii to przede wszystkim odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań. Poniższa lista stanowi tylko drogowskaz ale naszym zdaniem pozwala dokładnie określić swoje oczekiwania.

  1. Dlaczego rynek nieruchomości ?
    Pomysłów i przyczyn na wybór rynku nieruchomości jako sposobu budowania swojej kariery zawodowej jest bardzo wiele. Jedni będą chcieli zajmować się się obrotem nieruchomościami, ponieważ kochają aranżację wnętrz. Inni chcą poznać rynek, bo planują w przyszłości inwestycje w nieruchomości. Inni nie wybrali swojej ścieżki zawodowej i chcą spróbować.
  2. W jakiej formie chce działać ?
    Część osób działa na rynku nieruchomości po godzinach swojej pracy. Część zakłada dzialność i całą swoją energię kieruje na rynek nieruchomości. Inni decydują się na prace w agencji nieruchomości i to agencja decyduje o formie i czasie zatrudnienia. Warto zadać sobie pytanie: Ile czasu w tygodniu jestem w stanie poświęcić na pracę w nieruchomościach?
  3. Jakie są Twoje cele na rynku?
    Każdy z nas wyznaczy sobie zupełnie inny cel na rynku. Sugerujemy wyznaczenie tych celów w następujących przedziałach czasowych:
    – 6 miesięcy – to okres, który pozwoli odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy nadaje się do takiej pracy? Jak sobie radzę? Nad czym muszę pracować? Sugerujemy na tym etapie nie stawiać sobie zbyt ambitnych celów, ponieważ ich niespełnienie może znacząco zdemotywować.
    – 2 lata – to idealny okres na znaczący rozkwit kariery. 2 lata pozwolą na znalezienie odpowiedniego miejsca na rynku, zdobycie bardzo rozbudowanej wiedzy. Dalsze działanie to pozostanie na rynku a długie lata. W tym miejscu sugerujemy już określenie bardzo precyzyjnych celów długoterminowych
    – 5 lat – to już długi okres czasu. Budowanie celów długoterminowych powinno być poprzedzone zdobyciem uguntowanej, solidnej wiedzy i doświadczeń na rynku.Należy określać cele ilościowe oraz jakościowe. Cele ilościowe to na przykład: Sprzedam 2 nieruchomości miesięcznie. Cele jakościowe to: Zdobyć odpowiednią wiedzę z zakresu nieruchomości rolnych. Sugerujemy, aby każdy cel był wyznaczony za pomocą metodologii SMART.
  4. Jaki segment rynku chce wybrać?

    Rynek nieruchomości jest bardzo szeroki i rozległy. Istnieje wiele segmentów rynku, na których można działać. Można wybrać klienta: Rynek mieszkaniowy dla osób indywidualnych lub lokale biurowo – usługowe dla firm, a może segment PREMIUM? Warto zadać sobie pytanie, w jakim rejonie chce działać?! Jakie nieruchomości chce sprzedawać? A może tylko mieszkania od dewelopera?Nowym pośrednikom zawsze radzimy, aby wybrać wąską specjalizację, aby być ekspertem w danej dziedzinie lub lokalizacji. Znając dany segment rynku, klienci uznają nas za profesjonalistów, co bezpośrednio ma wpływ na naszą skuteczność.
  5. Czy chce pracować na własny rachunek czy dla agencji nieruchomości ?

    Praca na własny rachunek bez pomocy agencji jest bardziej ryzykowna i wymaga poświęceń. Agencja nieruchomości zapewnia odpowiednie know-how, szkolenia z zakresu nieruchomości, ugruntowaną pozycję na rynku, materiały promocyjne i opiekę. Nowym osobom, które dopiero decydują się na rozpoczęcie pracy w tym zawodzie zdecydowanie rekomendujemy pójść do agencji nieruchomości, która odpowiednio zbuduje ścieżkę Państwa kariery.W przypadku budowania własnego wizerunku sugerujemy budowanie marki własnej pośrednika np. Jan Kowalski Nieruchomości. Pozwala to na łatwiejsze trafienie do swoich znajomych lub rodziny.

Kim jest pośrednik?

W zasadzie powinniśmy nasz wpis zacząć właśnie od tej części, ponieważ dla wielu osób rola pośrednika ogranicza się tylko do znalezienia lub wystawienia nieruchomości. Pośrednik robi zdecydowanie więcej i czuwa nad przebiegiem całej transakcji. Bardzo spodobało nam się powiedzenie:  Kto chce zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami musi być trochę, jak kameleon i umieć zadaptować się do wielu ról jednocześnie. Jakie to role? Prezentujemy poniżej!

Handlowiec – bez wątpienia każdy pośrednik musi być dobrym handlowcem. Prezentujemy nieruchomości naszych klientów potencjalnym nabywcom oraz naszym klientom.

Negocjator – ustalenie odpowiednich warunków transakcji przy pobieraniu przez pośrednika prowizji od 2 stron często jest delegowane sprzedającemu i nabywcy. W przypadku reprezentowania jednej strony transakcji pośrednik powinien ustalić korzystne warunki zakupu lub sprzedaży dla swojego klienta.

Psycholog – zmiana miejsca zamieszkania lub jego wybór to sprawa bardzo emocjonalna. Klientom trudno jest się rozstać z ich ukochanym mieszkaniem, w którym spędzili wiele lat. Dobry pośrednik rozumie sytuację i potrafi wesprzeć klientów w tej chwili. Sam jednak powinien wyłączyć emocje, ponieważ zadaniem pośrednika jest rzetelne, obiektywne podejście do transakcji.

Prawnik – dobry agent nieruchomości to ten, który zna przepisy prawne, ustawy regulujące rynek, zasady planowania przestrzennego. Potrafi również dbać o interes prawny swojego klienta, godnie reprezentuje go u notariusza i potrafi zrozumiale wyjaśnić mu wszystkie wątpliwości.

Architekt – na rynku pierwotnym klienci często otrzymują tylko kartkę papieru z planem mieszkania i na tej podstawie muszą wyobrazić sobie dane mieszkanie. Zadaniem pośrednika jest przedstawienie możliwość aranżacji danego mieszkania lub domu. Również w przypadku działek znajomość planowania przestrzennego odgrywa znaczącą rolę.

Nie oznacza to, że każdy pośrednik skończył prawo, architekturę i psychologię. Naszym zadaniem jest wsparcie klienta w zakresie naszej działalności. W przypadku wątpliwości lub większej zawiłości problemu pośrednik powinien za zgodą klienta przekazać sprawę do odpowiedniej osoby. Najważniejsze, aby pośrednik był człowiekiem, który umie słuchać ludzi, ponieważ każda nieruchomość i jej właściciel to zupełnie inna ciekawa historia.

 

Podoba Ci się to, co robimy? Chcesz dołączyć do naszego zespołu?

Obecnie, tworzymy zespół pośredników, którzy chcą budować swoją przyszłość w nieruchomościach. Jeśli masz podobnie, wyślij nam swoje CV, a obiecujemy, że odpowiemy i przeanalizujemy Twoją kandydaturę. Mail: kontakt@wymarzonykwadrat.pl

Autor:

Michał Lisicki – pośrednik nieruchomości, założyciel marki Wymarzony Kwadrat, licencjonowany pośrednik PFRN (nr licencji: 26825). Jako pośrednik pomaga w znalezieniu i sprzedaży nieruchomości. Szczególnie specjalizuje się w północnych częściach Warszawy: Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Żoliborz. Przy realizowanych transakcjach zawsze dba o każdy detal, aby klient był zadowolony z mieszkania i dokonał świadomego wyboru. Jest również odpowiedzialny za rekrutację nowych pośredników.

pośrednik nieruchomości Michał Lisicki

 

Masz pytania? – Chętnie pomogę!

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

 

 

 

JAK ZOSTAĆ POŚREDNIKIEM NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI ?

Dodaj komentarz