W dzisiejszym wpisie przedstawiamy Wam plusy i minusy wszystkich powierzchni zewnętrzych mieszkania lub domu! Czym jest balkon francuski? Czy warto kupować mieszkanie z ogórdkiem? Jakie są praktyczne i teoretyczne różnice między balkonem i loggią? Jak kształtują się ceny za metr kwadratowy w przypadku tarasów i ogródków?

CZYM JEST BALKON FRANCUSKI?

W wielu nowych inwestycjach coraz częściej spotykamy się z tzw. balkonem francuskim. Jest to otwierane całe okno,za któym znajduje się barierka. Spotykane są najczęściej w salonach lub sypialniach i zapewniają większy przepływ powietrza. Dodatkowo, oknodrzwi mają wysokość ponad 2 metry, co sprawia, że zwiększa się również nasłonecznienie naszego mieszkania.

balkon francuski 

Barierki stanowią również ciekawy i ważny element całej fasady budynku. Na wizualizacji widać, że deweloper wykonał szare balkony francuskie, które sprzyjają prywatności. Tego typu balkony są wykonane ze specjalnego hartowanego szkła, które .

LOGGIA CZY BALKON?

Najistotniejszą różnicą między balkonem i loggią jest ich umiejscowienie w bryle budynku. Loggia znajduje się bezpośrednio w bryle budynku, a balkon z niej wystaje. W większość

 

LOGGIA

BALKON

NASŁONECZNIENIE Bryła budynku może sprawiać, że do wewnątrz nie będzie dostawać się dużo światła. Są to jednak znikome różnice. W przypadku balkonu może dochodzić minimalnie więcej światła niż w przypadku loggi
WIELKOŚĆ Loggie znajdują się wewnątrz bryły budynku, co sprawia, że teoretycznie mogą być one bardzo duże. Dla deweloperów nie opłaca się jednak zmniejszać w ten sposób powierzchni mieszkania. Z uwagi na bezpieczeństwo balkon nie może wystawać znacząco z bryły budynku. Najczęściej będą one wystawać do 2 metrów.
PRZYKŁADY

 

TARAS CZY OGRÓDEK?

Balkony i loggie pojawiają się w inwestycjach zdecydowanie najczęściej. Stworzenie ogródków i tarasów na piętrach środkowych często nie jest możliwe. W związku z tym, ma to bezpośredni wpływ na cenę. Należy pamiętać, że najcześciej cena za metr kwadratowy rośnie wraz z piętrem. Sprawia to, że mieszkania z tarasami należą do najdroższych na inwestycji. W przypadku mieszkań z ogródkami sprawa jest bardziej złożona. Do I kwartału 2020 roku klienci nie zbyt chętnie wybierali mieszkania z ogródkami. W czasie największych ograniczeń epidemiologicznych (marzec- kwiecień 2020r.) trend znacząco się zmienił. Obecnie, mieszkania z ogródkami nie są już najniżej wyceniane. Mają one teraz cenę zbliżoną do średniej ceny w inwestycji. Przyjrzyjmy się praktycznym plusom i minusom tarasów i ogródków

 

Cecha

Taras

Ogródek

Prywatność Z uwagi na częste występowanie mieszkań z tarasami na ostatnich piętrach są one bardziej kameralne, więc możemy postawiać plus mieszkaniom z tarasami. Często idąc drogą osiedlową możemy zaglądać naszym sąsiadom w okna. Jako przyszli właściciele takich mieszkań możemy zadbać o posadzenie wysokich drzew np. tuje, aby zwiększyć swoją prywatność.
Cena Mieszkania z tarasami będą średnio droższe od mieszkań na piętrach środkowych od 200 do 2000 złotych na metrze kwadratowym. Taki duży zakres jest spowodowany zróżnicowanym prestiżem tych mieszkań. Część z nich może mieć widok na panoramę Warszawy, a inne na pobliski budynek. Tarasy mają również różne powierzchnie. (najczęściej od 10 do 20m2 ale zdarzają się również tarasy po 80m2). Wszystko to powoduje zróżnicowaną cenę. W przypadku mieszkań z ogródkami cena będzie niższa od „tarasów”
Powierzchnia Najczęściej mają powierzchnie od 10 do 20m2 ale rzadko zdarzają się również tarasy po 80m2, co może być już równe powierzchni mieszkania Ogródki najczęściej będą większe. Wynika to z możliwości ich łatwiejszego stworzenia (cena i grunt).
Bezpieczństwo Tarasy to rozwiązania dużo bezpieczniejsze. Potencjalnym złodziejom trudniej dostać się na ostatnie piętro inwestycji. Dużo łatwiej jest zaobserwować i wejść do mieszkania na parterze. Bez obaw! – Istnieje szereg sposobów przeciwdziałania kradzieżom.

 

W przypadku powierzchni zewnętrzych zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i odpowiedz sobie na pytania:

  • Czy faktycznie potrzebuje tarasu lub ogródka? Może wystarczy komórka lokatorska?
  • Czy decydując się na mieszkanie z tarasem jestem w stanie zapłacić więcej?
  • Czy balkon lub loggia będzie dla mnie wystarczające?
  • Jak spędzam czas wolny? Czy pracuje z domu? A może poranna kawa na tarasie?  – Te pytania pomogą Ci zastanowić się, co naprawdę potrzebujesz.

Autor:

Michał Lisicki – pośrednik nieruchomości, pomaga w znalezieniu i sprzedaży nieruchomości. Założyciel marki Wymarzony Kwadrat. Szczególnie specjalizuje się w północnych częściach Warszawy: Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Żoliborz. Zawsze dba o każdy detal, aby klient był zadowolony z mieszkania i dokonał świadomego wyboru.

pośrednik nieruchomości Michał Lisicki

 

Masz pytania? – Chętnie pomogę

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

Balkon francuski, loggia czy taras – Znasz różnice?

Dodaj komentarz