W dzisiejszym wpisie opowiemy Wam wszystko o wizytach u notariusza. Jakie akty będziecie podpisywać? Co musicie wiedzieć? Ile trzeba zapłacić za wizytę u notariusza? Oczywiście, w przypadku zakupu lub sprzedaży nieruchomości pośrednik powinien być z Wami podczas aktu notarialnego. 

Ile razy należy odwiedzić notariusza?

Wszystko zależy, na który rynek się zdecydujemy. W przypadku rynku pierwotnego obowiązkowo czekają nas 2 wizyty u notariusza. Na rynku wtórnym obowiązkowa jest jedna wizyta, a druga jest tylko opcjonalna.

RYNEK PIERWOTNY

Kupno mieszkania od dewelopera ma swoje wady i zalety. Pierwszą umowę, jaką podpiszemy jest umowa rezerwacyjna. Jest to tylko umowa cywilna i nigdy nie jest podpisywana notarialnie. Na rynku pierwotnym notarialnie podpisujemy:

– Umowa deweloperska – w przypadku tej umowy koszty dzielone są po połowie z deweloperem. Oznacza to, że będą one znacząco obniżone. Deweloper przy podpisywaniu wielu umów u jednego notariusza otrzymuje duże zniżki.  Po jej podpisaniu jesteśmy chronieni Ustawą o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego.
– Akt przeniesiena praw własności – ten akt musimy załatwić na własną rękę. Wszystkie koszty ponosimy sami. Jako Wymarzony Kwadrat posiadamy notariusza, z którym współpracujemy. Możemy pomóc, aby nie płacili Państwo stawki maksymalnej. Przy tym akcie notariusz złoży odpowiednie wnioski do sądu do wpisu do księgi wieczystej.

RYNEK WTÓRNY

Na rynku wtórnym obowiązkowa jest tylko jedna wizyta u notariusza. Warto jednak zadbać o swoje interesy i zdecydować się na 2 wizyty
– Umowa przedwstępna (opcjonalnie) – W przypadku umowy przedstępnej nie jest obowiązkowe udanie się do notariusza. Sprzedający podpisuje umowę z kupującym na zakup danego mieszkania. Jeżeli chcemy mieć dodatkowe zabezpieczenie w takim przypadku warto udać się do notariusza. Koszty tej umowy ponosi kupujący.
– Akt przeniesiena własności / umowa końcowa – podobnie, jak na rynku pierwotnym ten akt musimy załatwić na własną rękę. Jest on jedynym obowiązkowym aktem na rynku wtórnym. Wszystkie koszty ponosi kupujący.


Ile trzeba zapłacić za notariusza?

Stawki maksymalne u notariusza zależą od kwoty danej transakcji:
– powyżej 30.000 zł do 60.000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł; (na przykład garaże na osobnej księdze wieczystej)
– powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
– powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
– powyżej 2.000.000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł.

Często nie będziemy musieli płacić stawki maksymalnej. Warto również zwrócić uwagę, czy nie zapłacimy więcej niż stawki maksymalne. Jest to niedozwolone działanie.

Kiedy udać się do notariusza?

W przypadku umowy przedwstepnej należy ustalić to ze sprzedającym. Na umowę deweloperską zaprosi nas deweloper. Podpisujemy ją po decyzji finansowej banku. Na rynku wtórnym najpierw podpisujemy umowę kredytową, a następnie umowę końcową notarialnie.

Autor:

Michał Lisicki – pośrednik nieruchomości, pomaga w znalezieniu i sprzedaży nieruchomości. Założyciel marki Wymarzony Kwadrat. Szczególnie specjalizuje się w północnych częściach Warszawy: Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Żoliborz. Zawsze dba o każdy detal, aby klient był zadowolony z mieszkania i dokonał świadomego wyboru.

pośrednik nieruchomości Michał Lisicki

 

Masz pytania? – Chętnie pomogę

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

Notariusz – kiedy trzeba go odwiedzić?

Dodaj komentarz