Zastanawialiście się, co ma wspólnego zakup mieszkania i ekologia? Okazuje się, że dużo! Dzisiaj opowiemy Wam, jak kupić mieszkanie ekologicznie.

Temat ekologii dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego. Deweloperzy prześciagają się w nowych rozwiązaniach, które mają przekonać klienta do wyboru ich inwestycji. Jak sprawdzić czy dana inwestycja jest ekologiczna czy nie? Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?

1) Certyfikat BREEAM
Pierwszym krokiem do oceny, czy dan projekt jest ekologiczny jest certyfikat BRE Environmental Assessment Metod ( w skrócie BREEAM). Jest to najpowszechniejszy certyfikat dla ekologicznych budynków. Jeśli widzisz na stronie dewelopera to oznaczenie to znak, że deweloper przeszedł pozytywnie certyfikację. Wśród deweloperów, którzy często otrzymują certyfikacje jest SKANSKA lub Echo Investment.
Obecnie, jest to duże wyróżnienie, ponieważ rozwiązania ekologiczne wymagają zastosowania droższych materiałów, co ma bezpośredni wpływ na cenę.

2) Sprawdź zastosowane materiały
Kolejnym wyznacznikiem są ekologiczne materiały do budownictwa ekologicznego. W tym wypadku najkorzystniejszymi są te, które są łatwe w utylizacji i recyklingu oraz są odnawialnymi źródłami. Ekolodzy patrzą również przychylnie na zastosowanie odpadów z głównej produkcji.
– Drewno – w obecnych warunkach jest najczęściej stosowane do wykończenia elewacji. Powinno się wykorzystywać to, które stanowi odpad z głównej części produkcji.
– Szkło piankowe – można je wielokrotnie przetwarzać i nie zużywać przy tym dużej energii. Duże przeszklenia klatek lub innych części budynku cieszą się teraz dużą popularnością
– Materiały recyklingowane – wszystkie te materiały, które można odzyskać są pro-ekologiczne. Obecnie istnieje trend

3) Czy są panele fotowoltaiczne?
Coraz więcej deweloperów decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Pozwalają one zmniejszyć koszty czynszu. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Z uwagi na dofinansowania, panele fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane w wielu projektach mieszkaniowych.

4) Oszczędność mediów – plusem dla ekologii
– Pompy ciepła – jest to rozwiązanie, które niweluje marnowaną energie. Pompy ciepłe wykorzystują energię, która pochodzi ze środowiska naturalnego.
– Woda z deszczówki – rozwiązanie idealne do oszczędzania wody. Odzyskana woda służy przede wszystkim do podlewania trawników
– Automatyczne gaszenie świateł na klatkach schodowych – instalacja fotokomórek, których celem jest wyczuwanie ruchu pozwala na oszczędzanie światła.
To tylko kilka z rozwiązań. Istnieje ich zdecydowanie więcej.

5) Zielone tereny / parki w inwestycji
Niewątpliwym ekologicznym atutem każdej inwestycji są tworzone parki i tereny zielone. Powstają one przede wszystkim na wieloetapowych osiedlach, gdzie koszty stworzenia „zielonego miejsca” dzielą się na wiele mieszkań. W tym miejscu możemy posłużyć się przykładami – Nexity Ursus oraz inwestycja Foret od Bouygoues Immobilier.

6) Powierzchnia biologicznie czynna
Według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego każda inwestycja pod zabudowę wielorodzinną musi posiadać określony procent terenów biologicznie czynnych. Należą do nich: tereny z nawierzchnią ziemną, „zielone tarasy” oraz zbiorniki wodne (np. stawy/ oczka wodne itp.). Dla przykładu na Białołęce tereny biologicznie czynne muszą zawierać 40% powierzchni działki.

7) Punkty ładowania samochodów
Wspieranie każdego sposobu poruszania się bez emisji spalin jest dzisiaj rozwiązaniem pro-ekologicznym. W przypadku samochodów to samochody elektryczne są tymi najbardziej „zdrowymi dla środowiska”. W wielu nowych inwestycjach istnieją ogólnodostępne miejsca do ładowania samochodów.

8) Stojaki rowerowe
Warto również ocenić każdą nową inwestycję pod kątem rozwiązań dla rowerzystów. W biurze sprzedaży możesz zapytać o wizję dewelopera. Czy są wiaty rowerowe lub stojaki na rowery? A może deweloper stara się, aby przy inwestycji była wypozyczalnia Veturilo? Czy są one ogólnodostępne czy dodatkowo płatne? Każde z tych rozwiązań wspiera aktywne poruszanie się i jest bardziej przyjazne dla środowiska niż samochód lub komunikacja miejska.

Podsumowując, ekologiczne rozwiązania to przyszłość budownictwa. Obecnie, coraz częściej są one stosowane przez deweloperów w wielu inwestycjach mieszkaniowych. Rośnie również świadomość społeczna w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
Rozwiązania ekologiczne generują większe koszty, co wpływa na cenę. W związku z tym, w chwili obecnej możemy je spotkać w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Jesteśmy przekonani, że coraz częściej będziemy spotykać je w każdej z inwestycji realizowanej na rynku pierwotnym.

Autor tekstu:
Michał Lisicki – pośrednik na rynku nieruchomości, reprezentujący agencję nieruchomości Wymarzony Kwadrat. Kompleksowo doradza osobom, które realizują transkację kupna lub sprzedaży. Wspiera również inwestorów w odpowiednim ulokowaniu środków w nieruchomościach.
wymarzonykwadrat.pl

Ekologiczne rozwiązania w nieruchomościach

Dodaj komentarz