Czy zakup mieszkania, domu lub działki jest możliwy bez posiadania księgi wieczystej? Co nam daje jej posiadanie?  Co jest w niej zapisane? Z jakimi kosztami muszę liczyć się, jeżeli chodzi o wpisy do księgi wieczystej?

Jak to wygląda na rynku pierwotny i wtórny?

Istotne znaczenie ma rodzaj rynku, na którym kupujemy mieszkanie. Na rynku wtórnym w idealnych założeniach kupujemy mieszkanie z założoną księgą wieczystą. Przy zakupie do naszych obowiązków należy tylko dokonanie zmiany w jej odpowiednich działach. Ważne jest również jej dokładne sprawdzenie.

Na rynku pierwotnym kupujemy mieszkanie w inwestycji, a założenie osobnej księgi wieczystej dla danego mieszkania wymaga czasu. Przy podpisaniu umowy deweloperskiej jesteśmy wpisywani jako osoby mające prawo roszczeń do gruntu, na którym powstaje inwestycja. Jest to forma zabezpieczenia nabywcy, jeśli deweloper nie zrealizowałby danych postanowień. W przypadku zrealizowania inwestycji musimy zgodzić się na wykreślenie naszych roszczeń. Następnie przy akcie przeniesienia praw własności na własną rękę zakładamy księgę wieczystą.

Co znajduje się w księdze wieczystej?

Księga wieczysta to kompendium wiedzy dla nabywcy nieruchomości. Wszystkie księgi wieczyste możemy sprawdzić posiadając ich numer na stronie EKW. Numer księgi wieczystej musi nam udostępnić deweloper lub osoba, która sprzedaje daną nieruchomość. Każda z ksiąg wieczystych składa się z 4 działów:

  1. Dział pierwszy składa się z 2 części:
    – DZIAŁ I-O – Oznaczenie nieruchomości – w tej części księgi wieczystej znajdują się informacje, które jednoznacznie mają wskazać daną nieruchomość.
    – DZIAŁ I-SP – Spis praw związanych z własnością – tutaj można znaleźć istotne dokumenty, związane z daną nieruchomością.
  2. Dział II – Własność
    tutaj mogą znaleźć się informacje o właścicielach i użytkowaniu wieczystym. W tym rozdziale możemy upewnić się, że deweloper jest faktycznie właścicielem działki. W przypadku działki w użytkowaniu wieczystym pozwoli nam to oszacować wysokość dodatkowych opłat za mieszkanie. Warto w tym miejscu dodać, że duże bonifikaty sprawiają, że roczne stawki nie są duże.
  3. Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia
    W tej części można znaleźć informacje na temat roszczeń firm lub osób. Oznacza to, że w przypadku działek może być tutaj wpisana służebność przesyłu lub przejazdu do innych nieruchomości. W tym miejscu możemy dowiedzieć się, jaka firma będzie naszym operatorem prądu lub dostawcą internetu. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości w większych miastach.
  4. Dział IV – Hipoteka
    W przypadku kupowanych przez Państwa mieszkań lub domów z kredytu hipotecznego w tym miejscu pojawi się wpis banku na dwukrotność otrzymanej przez Państwa kwoty kredytu.W przypadku chęci sprawdzenia dewelopera mogą Państwo w tym miejscu sprawdzić, czy działka jest zakupiona ze środków własnych, czy bankowych.

Wszystkie księgi wieczyste są przechowywane w Sądach Rejonowych.

Ile będzie nas to kosztować?

W tym wypadku mamy dla Was dobre informacje 🙂 Wpisy i zmiany w księgach wieczystych nie stanowią dużych kosztów i nie przekraczają 500 złotych. W tym wszystkim pomoże Państwu notariusz, który złoży w Państwa imieniu wnioski do sądu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że do momentu dokonania wpisu banku w 4 dziale księgi wieczystej będą Państwo zmuszeni do płacenia ubezpieczenia pomostowego.

Czy bez księgi wieczystej mogę nabyć nieruchomość?

Mieszkania bez księgi wieczystej to najczęściej te, które mają spółdzielcze prawo własnościowe. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Ważniejszą konsekwencją może być trudność w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Banki nie są chętne udzielać kredytów, gdzie nie mogą wpisać się do IV działu księgi wieczystej.

AUTOR ARTYKUŁU:

Michał Lisicki – pośrednik na rynku nieruchomości. Zajmuje się kompleksową obsługą transakcji kupna i sprzedaży. Masz pytania – napisz do mnie na adres: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

Księga wieczysta – wszystko, co warto wiedzieć

Dodaj komentarz