Ostatnio w naszych rozmowach z klientami otrzymaliśmy kilka ciekawych pytań , które zainspirowały nas do przygotowania tego wpisu! Dzisiaj odpowiemy na często zadawane przez Państwa pytania.

 

  1. Podpisuję umowę. Muszę wpłacić zadatek. Co jeśli nie otrzymam kredytu?
    U większości deweloperów w umowach rezerwacyjnych istnieje zapis o decyzjach odmownych z banku. Po ich przedstawieniu deweloperowi możemy najczęściej odzyskać całość wpłaconej kwoty.W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na pojęcie zadatku i zaliczki. Zadatek nie podlega zwrotowi, a zaliczka tak. Jeśli w umowie rezerwacyjnej będziesz miał pojęcie zadatku, a deweloper nie stosuje zapisu o decyzjach odmownych możesz to negocjować!!!Inaczej sytuacja wygląda, jeśli deweloper nie stosuje umów rezerwacyjnych i od razu podpisuje umowę deweloperską. W tej sytuacji najlepiej wcześniej spotkać się z doradcą kredytowym, który rzetelnie oceni Państwa zdolność kredytową.
  2. Który etap inwestycji najlepiej kupić?
    Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Kupując mieszkanie w I etapie nie będziesz miał możliwości wcześniejszego obejrzenia standardu wykończenia przez dewelopera. Warto nadmienić, że deweloperom zależy na solidnym wykończeniu I etapu i traktowaniem go jako „wizytówki” dla całej inwestycji. Radzimy wybierać mieszkania od solidnych deweloperów, którzy budują na wysokim poziomie lub współpracują z solidnymi generalnymi wykonawcami.
  3. Czy balkony to powierzchnie wspólne?
    Balkony nie są wliczane do powierzchnie mieszkania. Oznacza to, że w świetle prawa są to powierzchnie wspólne. W praktyce nie. Jesli na przykład chcą Państwo wykonać większe prace budowlane na balkonie w praktyce należy o to zapytać wspólnoty.
  4. Czy deweloper musi prowadzić rachunek powierniczy?
    Tak. Z uwagi na ustawę deweloperską deweloper jest zobowiązany do prowadzenia rachunku powierniczego. Dla nabywców mieszkań jest to dodatkowe zabezpieczenie, ponieważ wpłacone pieniądze są chronione przez bank, a deweloper może je otrzymać po ukończeniu danego etapu budowy.
  5. Jak dodatkowo mogę sprawdzić dewelopera lub inwestycję? 
    – Warto sprawdzić opinie o deweloperze i generalnym wykonawcy.
    – Zrealizowane wcześniejsze projekty
    – Dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami dewelopera
    – Sprawdzić wpisy w księdze wieczystej.
  6. Jakie jest pole do negocjacji z deweloperem? 
    Każdy deweloper inaczej podchodzi do tematu negocjacji. Z jednym uda się wynegocjować minimalnie, a z inymi nawet do 5%. Nie oznacza to również, że każdy deweloper obniża ceny. Wszystko zależy od zaawansowania sprzedaży.
  7. Czy zakup mieszkania jest wymagany razem z garażem?
    Nie każde mieszkanie trzeba kupić wraz z miejscem postojowym. Deweloper poinformuje Państwa, czy do danego mieszkania przysługuje miejsce postojowe.
  8. Czy mogę dowiedzieć, co powstanie w okolicy inwestycji?
    Deweloperzy często przedstawiają plan zagospodarowania przestrzennego w najbliższej okolicy danej inwestycji. Można w ten sposób sprawdzić rodzaj działki w pobliżu.

Jeśli mają Państwo inne, dodatkowe pytania o zakupie mieszkania mogą Państwo do nas śmiało pisać.

pośrednik nieruchomości Michał Lisicki

Masz pytania? – Chętnie pomogę

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

KILKA ODPOWIEDZI NA WASZE PYTANIA

Dodaj komentarz