Decydując się na sprzedaż swojego mieszkania lub domu często zastanawiasz się, jakie dokumenty będą potrzebne do sprawnego przeprowadzenia całej transakcji sprzedaży. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak przygotować się do tego procesu.

Zacznijmy od księgi wieczystej ...

Księga wieczysta to podstawowy dokument, o który poprosi notariusz lub pośrednik nieruchomości. Stanowi on prawną encyklopedię o nieruchomości. Znajdą się w nim informacje dotyczące właściciela, spis dodatkowych praw związanych z posiadaniem nieruchomości (np. udział w gruncie, na którym położona jest Państwa mieszkanie), forma własności (własność lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) oraz spis praw lub ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością.

Z księgi wieczystej można dowiedzieć się również, w jaki sposób nieruchomość została nabyta.
Na podstawie darowizny - potrzebujesz Umowy darowizny
Na podstawie spadku - potrzebujesz - Aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego u Notariusza
Zakupiona od innego podmiotu - potrzebujesz Umowy sprzedaży

W przypadku nabycia nieruchomości na podstawie darowizny lub spadku niezbędne będzie również zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadków i darowizn.

Inne niezbędne dokumenty

Jednym z ostatnio wymaganych dokumentów do każdej umowy sprzedaży jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Ich rejestr jest dostępny pod adresem: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/ Tu znajdziesz również wykaz osób uprawnionych do przygotowania. Warto pamiętać, że świadectwo jest ważne jest przez 10 lat.

Brak osób zameldowanych

Jednym z dokumentów, które będzie wymagał Notariusz do umowy sprzedaży nieruchomości jest zaświadczenie o braku osób zameldowanych (zarówno na pobyt stały i tymczasowy). To zaświadczenie wydawane jest w Urzędzie gminy w dziale ewidencji ludności. W większości urzędów jest wydawane "od ręki", więc najlepiej udać się do urzędu gminy na 1-2 dni przed aktem notarialnym. Mogą Państwo również złożyć wniosek przez ePUAP i jest on również honorowany przez Notariusza.

Brak zaległości w podatku od nieruchomości

Podatek od nieruchomości należy regulować raz w roku. To zaświadczenie również otrzymają Państwo w urzędzie gminy.

Brak zaległości w czynszu

W tym przypadku należy zwrócić się do wspólnoty lub spółdzielni, która zarządza Państwa budynkiem. Stwierdza ona, czy wszystkie opłaty czynszowe zostały uregulowane. Na tej podstawie wydawane jest zaświadczenie o braku zaległości w czynszu. Niniejsze zaświadczenie nie zawiera opłat za prąd i gaz, które są dostarczane od odpowiednich dostawców, a liczniki przepisywane są na odbiorze lokalu.

Czy obszar nie jest objęty rewitalizacją?

Niektóre gminy oraz część Warszawy leży na obszarze rewitalizacji. W przypadku Warszawy te obszary to część Pragi Północ i Pragi Południe.

W czasie trwania całego procesu sprzedaży nasz pośrednik w obrocie nieruchomościami pomoże Państwu kompleksowo zebrać lub wskazać instytucje, do których należy się udać. Dbamy, aby nasze biuro nieruchomości działało w sposób profesjonalny.

 

Autor:
Michał Lisicki - założyciel biura nieruchomości Wymarzony Kwadrat, licencjonowany pośrednik PFRN (nr licencji: 26825). Na co dzień zajmuje się wsparciem klientów w zakupie oraz sprzedaży nieruchomości. Szczególnie specjalizuje się w północnych częściach Warszawy: Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Żoliborz. Przy realizowanych transakcjach zawsze dbam o każdy detal, aby klient był zadowolony z mieszkania i dokonał świadomego wyboru. Jest również odpowiedzialny za rekrutację nowych pośredników.

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl
Jakich dokumentów będę potrzebować do sprzedaży nieruchomości?

Dodaj komentarz