Wiele osób obawia się zakupu nieruchomości bez księgi wieczystej. Czy jest to powód do obaw? Co tak naprawdę musimy wiedzieć i jakie są konsekwencje takiego zakupu. Przedstawiamy kilka przykładowych sytuacji.

Czym jest Księga wieczysta?

Księga wieczysta to najważniejszy zbiór informacji o nieruchomości. W niej znajdą Państwo informację o właścicielu, służebnościach, obciążeniach i hipotece, które mogą znajdować się na odpowiednim prawie.

Kiedy nieruchomość nie ma księgi wieczystej?

Najczęstszą sytuacją, w której nabywamy nieruchomość bez księgi wieczystej są nieruchomości z rynku pierwotnego. Na podstawie umowy deweloperskiej, deweloper przy podpisywaniu umowy wpisuje nasze roszczenia na księge wieczystą gruntu, na którym znajduje się inwestycja. Od dewelopera wymagamy, aby po odbiorze naszego mieszkania wykreślił nasze roszczenia z księgi wieczystej gruntu, wyodrębnił księge wieczystą tylko dla naszego mieszkania i w księdze wieczystej mieszkania wpisał odpowiedni udział w gruncie. Jest to typowa i bezpieczna praktyka

A jak jest na rynku wtórnym?

Bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce na rynku wtórnym. Wszystko zależy od prawa własności, jakie ma dana nieruchomość. W przypadku prawa własności Księga wieczysta najczęściej będzie istniała. Jeśli nie, to istnieje obowiązek jej założenia. W przypadku spółdzielczego- własnościowego prawa do lokalu są 2 opcje. W przypadku uregulowanych gruntów istnieje możliwość stworzenia księgi wieczystej na mieszkaniu. W sytuacji nieuregulowania gruntów, na których stoi nieruchomość nie będzie możliwe utworzenie Księgi wieczystej, a zakup musi być przeprowadzony gotówkowo ( bank nie udzieli kredytu). W sytuacji nieposiadania księgi wieczystej właściciel musi przedstawić podstawę nabycia i wcześniejszy akt notarialny. W takich sytuacjach radzimy skonsultować się ze specjalistą.

Nie ma księgi wieczystej? – Jakie są konsekwencje

Najważniejszym aspektem jest ubezpieczenie pomostowe. Jest to ubezpieczenie bankowe do kredytu hipotecznego i obowiązuje do momentu wpisania praw banku do księgi wieczystej. Dodatkowo, zakup nieruchomości bez księgi wieczystej jest obarczony większym ryzykiem i trudniejszym dostępem do informacji o mieszkaniu.

Autor:

Michał Lisicki – twórca marki Wymarzony Kwadrat, licencjonowany pośrednik PFRN (nr licencji: 26825). Na co dzień zajmuje się wsparciem klientów w zakupie oraz sprzedaży nieruchomości. Szczególnie specjalizuje się w północnych częściach Warszawy: Bielany, Bemowo, Białołęka, Wola, Żoliborz. Przy realizowanych transakcjach zawsze dbam o każdy detal, aby klient był zadowolony z mieszkania i dokonał świadomego wyboru. Jest również odpowiedzialny za rekrutację nowych pośredników.

Masz pytania? – Chętnie pomogę!

Zapraszam do kontaktu. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o nieruchomościach.

Mail: m.lisicki@wymarzonykwadrat.pl

Czy mogę kupić mieszkanie bez Księgi wieczystej ?

Dodaj komentarz